Aktuality OA

Mistrovství ČR na VOŠ a OA Chotěboř

logo_mr

Propozice a program / Fotogalerie ze soutěže / Video ze soutěže / Startovní listina podle příjmení

Výsledky:

WordProcessing.pdf /    Psaní na klávesnici.pdf

Korektura textu a Záznam mluveného slova

Výsledková_listina.xls

 

Již po devatenácté se setkali žáci středních škol z celé republiky na soutěži v grafických předmětech. Letos klání proběhlo na Vyšší odborné škole a Obchodní akademii v Chotěboři, která poskytla technické a personální zázemí, ve spolupráci s Národním ústavem odborného vzdělávání, sekce Státní těsnopisný ústav, který se podílí na organizaci a přípravě zadání na jednotlivé soutěže. Další spolupořadatelská organizace s dlouhou tradicí je Interinfo ČR, které se podílí na organizaci a hlavně na opravách jednotlivých soutěžních prací. Celá akce se uskutečnila pod záštitou MŠMT, Kraje Vysočina a města Chotěboř.

Ve dnech 28. – 29. dubna 2011 změřilo 90 soutěžících z 56 škol z celé České republiky svoje síly v 5 soutěžních disciplínách. Je třeba dodat, že těchto 90 soutěžících představuje již výběr, který vzešel z krajských soutěží, kde byl stanoven limit pro nominaci na republikové kolo.

Mistrovství bylo slavnostně zahájeno v budově městského kina. Úvodní slovo zaznělo od radního Kraje Vysočiny Ing. Tomáše Škaryda, starostky města Chotěboř Elišky Pavlíkové a zástupce školství Kraje Vysočina Mgr. Petra Adama, dále promluvila ředitelka STÚ Mgr. Renáta Drábová a předseda Interinfo ČR Jaroslav Zaviačič, úvod uzavírala ředitelka školy Ing. Drahomíra Pourová. V krátkém kulturním programu se představila soutěžícím pořádající škola. Všem účastníkům představili studenti školy ve vlastních prezentacích město Chotěboř a svoji školu a doplnili tanečním vystoupením. Studenti z celé republiky měli dále možnost shlédnout film v posluchárně školy, navštívit místní pivovar, absolvovat procházku městem nebo údolím Doubravy, zasoutěžit i v bowlingu. Pochvalovali si i hostitelskou kuchyni.

První soutěžní den se konala nejnáročnější disciplína - wordprocessing. V překladu to znamená profesionální zpracování textu. Tato soutěž se skládá ze dvou částí, z nichž první je zpracování elektronické předlohy do finální podoby rozsáhlého dokumentu, kde soutěžící pracují s obrázky, rozdělují text do kapitol, formátují a upravují s využitím všech nástrojů. Součástí první části je hromadná korespondence. Druhá část spočívá v profesionálních úpravách dokumentu. Opravy soutěžních prací pokračovaly do pozdních nočních hodin. V této disciplíně zvítězil Michal Růžička z gymnázia Hustopeče před Romanem Pomykaczem z OA Český Těším a Martinou Vilímkovou z OA Hovorčovické Praha.

V pátek následovaly další soutěžní disciplíny. Tradičně nejvíce obsazená disciplína psaní na klávesnici s 37 soutěžícími představovala největší konkurenci. Želízkem v ohni a favoritem pořádající Obchodní akademie Chotěboř byl Luboš Beran, který potvrdil svoji roli favorita a zvítězil výkonem 5106 hrubých úhozů, což byl jediný výsledek přes 5000, čistých 486 úhozů za minutu. Na druhém místě se dle očekávání umístila Karin Cieslarová z gymnázia Karviná se 446 čistými úhozy. Na třetím místě Mai Duc Anh z gymnázia Cheb se 434 úhozy. Pro naši školu je potěšující i umístění studentky teprve 1. ročníku Kateřiny Kučerové, která se umístila sice na 36 místě, ale její výkon 305 čistých úhozů je příslibem do budoucna.

Soutěž korektura textu měla 23 soutěžících, ze kterých soutěžní zadání sedlo nejlépe Michalu Růžičkovi z gymnázia Hustopeče, který zvládl za 10 minut 199 korektur s 5 chybami a získal 18650 bodů, na druhém místě skončil Luboš Beran se 179 korekturami, 11 chybami a 15150 body. Na třetím místě skončil David Křenek z OA a VOŠ Valašské Meziříčí se 160 korekturami, 6 chybami a 14500 body.

Zvláštní postavení má mezi disciplínami záznam mluveného slova. Počet soutěžících, celkem 6, by mohl přivádět na myšlenku, že je to nezajímavá disciplína, ale pravda je ta, že je tak náročná, že ji zvládne jen ten nejlepší písař a zároveň musí být schopen vnímat a pamatovat si slova ze zvukového záznamu. Nejlepší výkon patří Karin Cieslarové z gymnázia Karviná, která dle pravidel zachytila 6 minut s 28 trestnými body, na druhém místě pak Barbora Stejskalová z gymnázia Rožnov pod Radhoštěm se 6 minutami a navíc jednou trestnou minutou (29), třetí skončil opět náš Luboš Beran s 5 uznanými minutami a 20 trestnými body a stal se tak nejúspěšnějším soutěžícím z Kraje Vysočina se sbírkou tří medailí. Další speciální postavení měla stenotypistika, která měla pouze jedinou soutěžící.

Co dodat na závěr?

Blahopřejeme všem účastníkům za vynikající výsledky.

Je potěšující, že mladá generace má zájem a chce měřit své síly v disciplínách, kde je třeba pilnost, pracovitost, přesnost a koncentrace.

Jako každá soutěž i tato byla velice náročná na přípravu a organizaci. Je třeba poděkovat všem zaměstnancům školy, kteří věnovali svůj čas a energii přípravě a vlastní realizaci. Poděkování patří všem organizátorům za zdárný průběh, za finanční a další formy podpory všem dárcům.

Do dalšího, tentokrát jubilejního 20. ročníku přejeme dalším organizátorům vše dobré.

Mgr. Rudolf Stára

VOŠ a OA Chotěboř


img025

img026

 

img027

Virtuální prohlídka školy

Zobrazit prohlídku

Rozcestník města

Zobrazit stránky

Garanti oborů VOŠ:

  • Banner
  • Banner
  • Banner