Aktuality VOŠ

Studenti VOŠ a OA Chotěboř se zúčastnili unikátního projektu ČVUT Praha

Pracovníci Českého vysokého učení technické v Praze po tříleté přípravě realizovali požární zkoušku, která proběhla 15. září v areálu PAVUS, a. s., ve Veselí n. Lužnicí. Zkouška ověřila chování konstrukce administrativní budovy vystavené požáru velkého rozsahu.

Tematicky se navazuje na osm velkých požárních zkoušek, které byly uskutečněny na skutečných budovách z oceli, betonu a dřeva v Cardingtonu ve Velké Británii a na modelu podlaží administrativní budova v Mokrsku v roce 2008. Zkouška poskytne podklady o rozvoji teplot a chování nosné konstrukce i obvodových plášťů během zahřívání i při chladnutí po požáru. Jde o unikátní akci, která se pořádá ve světě nejvýše jednou ročně a na kterou se sjeli odborníci z celého světa.

„Evropské požární návrhové normy, které umožňují dobře předpovědět chování jednotlivých konstrukčních prvků za zvýšených teplot, vycházejí z výsledků experimentů v laboratorních podmínkách,“ říká prof. František Wald z katedry ocelových a dřevěných konstrukcí Stavební fakulty ČVUT v Praze. „Ukazuje se však, že to není dostačující. Poučením byl kolaps budov světového obchodního centra v New Yorku 11. září 2001, kde se některé budovy zasažené částmi dvojčat, např. WTC7, nechovaly tak spolehlivě, jak se při jejich návrhu předpokládalo. Pro zajištění vysoké požární odolnosti staveb a pro spolehlivější ekonomické řešení stavebních konstrukcí jsou k dispozici teoretické podklady a návrhové modely, jejich ověření zkouškami na skutečných objektech je nenahraditelné,“ dodává profesor Wald.

V rámci přípravy na profesní dráhu se studenti zúčastnili této zkoušky, kde viděli na praktické ukázce chování stavebních materiálů vystavených vysokým teplotám při požáru.

Součástí akce byla také ukázka požární zkušebny PAVUS, a. s., kde studenti shlédli unikátní zařízení pro zkoušku materiálů vystavených požáru, kde zkušebna ověřuje jejich schopnost odolávat požáru a výrobce získá doklad pro certifikaci.

IMG_8217.jpg
IMG_8221.jpg
IMG_8232.jpg

IMG_8238.jpg
IMG_8245.jpg
IMG_8248.jpg

IMG_8249.jpg

IMG_8251.jpg

IMG_8253.jpg


IMG_8245

 

 

 

Virtuální prohlídka školy

Zobrazit prohlídku

Rozcestník města

Zobrazit stránky

Garanti oborů VOŠ:

  • Banner
  • Banner
  • Banner