Aktuality VOŠ

Prosincový týden studentů VOŠ s učitelem angličtiny a rodilým mluvčím v Srdci Anglie

p-P1040866

 

V prosinci 2012 se studenti denního a dálkového studia VOŠ zúčastnili týdenního pobytu v Anglii, jehož cílem byla intenzivní výuka anglického jazyka v autentickém prostředí a zároveň praktická příprava tématického okruhu, pojmenovaného „Služební cesta“.

Před pobytem ve východní časti regionu Srdce Anglie (the Heart of England) byly za asistence rodilého mluvčího rezervovány letenky a pokoje v hotelu. Prostředí mezinárodního letiště a odbavení v češtině a v angličtině, jak se ukázalo, také vyžadovalo znalost určité slovní zásoby a návyků, které byly procvičovány už během výuky ve třídě.

Bezprostředně v Anglii řešili účastníci zájezdu otázky pronájmu automobilu a jeho pojištění a zájemci z řad „vyježděných řidičů“ vyzkoušeli i řízení vlevo.

Komunikace s recepčním při ubytování v hotelu, široké spektrum stravovacích zařízení od typických anglických fast foodů po indickou restauraci, porozumění jídelníčku a výběr vhodného jídla, degustace anglického piva (Real Ale) a porovnání kultury konzumace tohoto nápoje v České republice a Anglii, včetně návštěvy jednoho z největších pivovarů ve městě Burton upon Trent, byly také součástí kulturně vzdělávacího pobytu.

e-P1050146

Nezapomněli jsme ani na návštěvu supermarketů s ukázkou typického spotřebitelského koše malé anglické rodiny, což nám usnadnila pomoc jak rodilého mluvčího, tak učitele angličtiny.

Příjemným překvapením byla návštěva malého rodinného domku ve vesničce Naseby, kde jsme si s matkou našeho průvodce prohlédli uspořádání anglické domácnosti a ochutnali domácí koláče a trnkový gin, jejichž recepty jsme přivezli domů.

Důležitou součástí naší „služební cesty“ byla návštěva gumárenského podniku ve městě Market Harborough, kde jsme strávili 3 hodiny. Naše otázky se týkaly řízení kvality a ochrany zdraví a bezpečnosti při práci, tj. oborů, které se vyučují na VOŠ Chotěboř. Studenti mohli porovnat pracovní prostředí a vybavení firmy s těmi podniky, kde oni pracují nebo mají odbornou praxi. Vstřícnost, zdvořilost, profesionalita a ochota odpovídat na odborné otázky, to je dojem, který jsme si odnesli z této pracovní exkurze.

Nezapomněli jsme ani na kulturní program, který jsme poskládali z návštěvy univerzitního Cambridge, historického muzea v Leicesteru, úžasných katedrál a vánočních trhů ve městech Petersborough, Newark a Lincoln, a protože tentokrát to byla „pánská jízda“, okusili jsme také atmosféru fotbalového utkání druhé nejvyšší anglické ligy Championship mezi Leicester a Barnsley.

Tento popsaný program jsme vytvořili na základě poznatků z vlastních soukromých a služebních cest a také potřeb zaměstnanců místních podniků, se kterými často diskutujeme, a také se současnými a bývalými studenty denního a dálkového studia VOŠ a OA. Program byl podpořen vedením školy jako součást inovace výuky cizích jazyků za účelem propojení teoretické výuky a praktických výstupů. Realizace cesty byla úspěšná díky spolupráci s Jazykovou školou ve městě Chotěboř a rodilému mluvčímu Craigu Sturgisovi, který již rok vyučuje na této škole. V budoucnosti bychom se rádi k této ověřené cestě intenzivní výuky v Anglii a Rusku vrátili a pomohli všem zvědavým studentům cizích jazyků poznat reálie zemí, odkud pocházíme.

Spoluautoři a účastníci projektu

Oleg Sejfi -učitel cizích jazyků na VOŠa a OA Chotěboř
Craig Sturgis – učitel anglického jazyka na Jazykové škole v Chotěboři

Virtuální prohlídka školy

Zobrazit prohlídku

Rozcestník města

Zobrazit stránky

Garanti oborů VOŠ:

  • Banner
  • Banner
  • Banner